Управління культури, туризму та охорони культурної спадщини Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації
Театр української традиції

Мазепа

"Шерше ля фам" на український манер: В Києві презентували нову виставу про Мазепу Суперечлива постать Івана Мазепи бентежить уми й фантазію письменників вже триста років поспіль і український драматург Володимир Петранюк не став виключенням

"Шерше ля фам" на український манер: В Києві презентували нову виставу про Мазепу

Суперечлива постать Івана Мазепи бентежить уми й фантазію письменників вже триста років поспіль і український драматург Володимир Петранюк не став виключенням

В Молодому театрі відбулася прем'єра спектаклю по його п'єсі "Мазепа, думка на два серця". Журналісти Depo.ua відвідали це дійство.

Виставу під назвою "Мазепа" Love-story" поставив Театр української традиції "Дзеркало", художнім керівником якого також є Володмир Петранюк. Він же зіграв роль Мазепи, навколо якого обертаються всі події, а з назви спектаклю не важко здогадатися, які саме.

1705 рік, Наддніпрянською Україною править гетьман Війська Запорозького Іван Мазепа. Хоча править формально, бо країна – під гнітом російської імперії і мало що можна зробити без відома і ухвали Петра Першого.

Але п'єса про особисте життя Мазепи, тому політичні події показано пунктиром. В особистому житті Іван Степанович – ще той бабодур й не цурається крутити любов з заміжніми жінками. Ще під час служби при дворі Яна II Казимира він спокусив дружину шляхтича, за що був битий і прив'язаний голяка до коня, якого відпустили гуляти степом. Після цієї пригоди Іван Степанович ледь оклигав, але це його мало чому навчило.

За 17 років до подій, описаних в п'єсі, він крутив роман з Любов'ю Федорівною Жученко, донькою полтавського полковника, яка зрештою вийшла заміж за Кочубея, але, судячи з їхніх з Мазепою діалогів, шлюб не завадив коханцям ще деякий час займатися перелюбом.

А тепер вже сивий, 65-річний, три роки як овдовілий гетьман закохався в 17-річну доньку Кочубеїв Мотрю, яка є його похресницею. Мотря теж його кохає. От тільки Кочубеїха раптом вирішила, що хоче бути не гетьманською тещою, а ясновельможною гетьманшею. Вона намагається поновити їхні з Мазепою стосунки, плете інтриги, намовляє чоловіка писати царю Петру, що Мазепа виношує плани поновити гетьманщину і змовився з польським королем

"Сепаратизм!", - лунає зі сцени. В залі сміються.

Палкі зізнання в коханні, пиятика і серйозні розмови на державні теми перетасовано в цій виставі з побутовими сценами, незлими жартами і бійками.

Закінчується все великою трагедією для всіх учасників подій. Кочубей випробував на собі правдивість відомого вислову "Не рий іншому яму. (Нехай риє її собі сам)". Мазепа підтвердив інший вислів - Cherchez la femme, бо доки в його житті не з'явилося кохання до Мотрі, все йшло більш-менш благополучно.

Зрештою, крім естетичного задоволення п'єса ще й надихає перечитати біографії Мазепи, Кочубея, Мотрі (по кожній з ній хоч блокбастер знімай) і відвідати Батурин. Сміливо беріть на виставу дітей-підлітків.

Петранюк грає старого Мазепу дуже переконливо, дозволимо собі навіть назвати його найкращим виконавцем чоловічої ролі в цій виставі. Мазепа в Петранюка в першу чергу - не державний діяч, а такий собі Казанова на пенсії, що сам в шоці від того, яке сильне кохання, виявляється, ще здатен відчувати.

Сміявся зал в 90% випадків завдяки комічному дуету Кочубея (Дмитро Сторчоус) і Кочубеїхи (Ліана Книгницька-Марковська). Хоча певний подив викликає, що Кочубей – генеральний суддя України, права рука гетьмана – дурнуватий п'яничка під каблуком дружини. Цікаво, чи справді все так і було.

В якості і найкращої жіночої ролі хотілося б відзначити Кочубеїху у виконанні Ліани Книгницької-Марковської. Стільки буремної енергії, пристрасті і неудаваної злості лунало з цієї Кочубеїхи, ніби вона і правда вже двадцять років живе з цим безамбітним алкоголіком і тільки Небо знає, як він їй набрид.

І ще окремо хотілося б відзначити костюми. Дуже радує, що обійшлося без шароварщини. Може це й не автентичні українські строї, але, по-перше – створити такі образи, маючи дуже стислий бюджет – то є подвиг, а по-друге, неодноразово ми чули, як глядачки фотографували наряди Мотрі на мобільний, примовляючи щось на кшталт "яке гарне, треба таке собі".

Більше новин читайте на Країна Укропів.Depo

depo.ua

Мітки: #Іван Мазепа #кохання Мазепи #Володимир Петранюк #театр Дзеркало


Зірка на ім’я Квітка

(Джерело: I-UA.tv Едуард Овчаренко)
Свій 36-й театральний сезон Театр української традиції «Дзеркало» відкрив прем’єрним показом вистави «Я — Квітка», присвяченої легендарній співаці Квітці Цісик. Однойменну п’єсу написав директор-художній керівник театру «Дзеркало», заслужений діяч мистецтв України, лауреат премії імені Богдана Хмельницького Володимир Петранюк, постановку здійснив Дмитро Сторчоус, а роль незабутньої Квітки зіграла Анна Коваленко.

Мій особистий біль від розлуки з домом тепер став колективним

(Джерело: автор: Вікторія Сметаненко https://novynarnia.com/2023/05/23/abahriana/)
Анна Багряна – українська письменниця і перекладачка, що з 2010-го року постійно мешкає за межами України, останні роки – в Болгарії. В інтерв’ю для “Новинарні” вона розповіла про те, як війна впливає на творчість і змушує автора переосмислити власні твори.

Сміх, що звільняє

(Джерело: Едуард Овчаренко)
Театр української традиції «Дзеркало» представив нову виставу «Мій бідний Фюрер» за п’єсою художнього керівника театру Володимира Петранюка.

Названі лавреати премії ім. Якова Гальчевського

(Джерело: https://litgazeta.com.ua/news/nazvani-lavreaty-premii-im-iakova-halchevskoho/)
– у номінації «За примноження традицій вітчизняного театрального мистецтва» – Володимира Петранюка, драматурга, директора та; художнього керівника, засновника Театру української традиції «Дзеркало»;

Подвижник

(Джерело: https://day.kyiv.ua/uk/article/kultura/podvyzhnyk?fbclid=IwAR18QCrXVQ6iku3q61K28m6oYj-l9dsDA2OkWc_btbXv-cWgdYwwUYVvH8Q)
Ім’я Володимира Петранюка, актора, режисера, драматурга, перш за все, пов’язане з Київським театром української традиції «Дзеркало»